České uniformy

První ryze Český dobrovolný hasičský sbor byl založen ve Velvarech 1864. V pozdějších letech přibývali v dalších městech. Mimochodem můj mateřský sbor Milevsko byl založen 1870 a je osmý nejstarší sbor v Čechách. Jak jsem psal, u Německých uniforem u Českých sborů se Rakouské mocnářství snažilo všelijak administrativně znesnadnit. Konkrétně u našeho sboru se zakladatelé snažili dva roky, než-li dostali povolení ke zřízení dobrovolného hasičského sboru. Ze začátku dobrovolných hasičských sborů se uniformy nosily různé vojenské wanfenroky a vojenské helmy. Před rokem 1883. Blůza měla být ušita ze silného temně novošedého sukna – jako u c. a. k. četnictva s límcem ohrnovacím a s výložkami světle červené barvy. Místo blůzy bylo dovoleno nosit kabát podle vojenského vzoru s ohrnovacím límcem a nachově zbarvenými výložkami. Kalhoty byly ze
stejného sukna se světločervenou lemovkou. Čepice na způsob c. a. k. důstojníků se zlatou a červeně pruhovanou šňůrou. K označení hodností se používaly Bádenské hvězdičky. Pro  nadhasič jedna, pro zástupce velitele dvě, pro velitele tři.

Ale opravdovým sjednocením uniforem byl rok 1893, kdy Zemská ústřední hasičská jednota království Českého zavedla čamarové uniformy. Nejprve byly čamarové pouze pracovní. Letní pracovní uniforma byla z hrubého plátna přírodní barvy.  Blůza zapínaná na červené čamarové petlice. A červeně prošité kalhoty. Zimní pracovní uniforma byla z tmavě modrého sukna se stejným zapínáním. Slavnostní uniforma byla z tmavomodrého sukna a měla sedm žlutých knoflíků, stojací límec s červenými výložkami s hasičským odznakem. Kalhoty byly černé, nebo šedé barvy. Nárameníky byly opatřeny číslem dotyčné župy. Každý hasič nosil na rukávu : po pěti letech služby – jeden červený proužek, po deseti letech služby – dva červené proužky, po  patnácti letech – tři červené proužky a po dvaceti letech – tři červené proužky a jeden žlutý. Tyto uniformy se používaly až do roku 1893.

Od roku 1993 Začaly používat čamarové spoje také jako hodnostní označení. Na zapínání se používaly místo červené barvy už jen modré čamary u vycházkových uniforem a bílé u pracovní uniformy. Z malými změnami ve značení hodnostním se tyto čamarové uniformy používaly až do konce roku 1937. Samozřejmě, že ne každý sbor si mohl dovolit koupit nové uniformy, když se změnily výstrojní předpisy a tak je možné vidět na fotografii ještě ze druhé světové války čamarové uniformy. Byť předpis již nařizoval jiný druh uniformy.

České uniformy do r.1922

1.

Vycházkové sako z dob Rakousko-Uherska, konec 19. století. Tato uniforma byla ještě před čamarovou uniformou. Čísla na rameni znamenají číslo župy odkud hasič pocházel.

č 1.

2.

Uniforma před rokem 1893, bohužel dosti poškozena, chybí kapsy. Na levém rukávu byly našity  rukávové pásky za odsloužené roky. Na límci mají být výložky s Bádenskými hvězdičkami.

 

č 1.

č 2.

3.

Vycházkový kabát, který se nosil před rokem 1900. Dvouřadý kabát má i kapuci. Na kabátu jsou staré klasické knoflíky s helmičkou a sekyrkami. Zajímavé je, že zapínání kapuce jsou knoflíky Rakouského mocnářství. Kabátů moc bohužel nezůstalo, takže to je jediný v mé sbírce.

č 2.   č 2.

        

č 2.

č 3.

4.

Vycházková uniforma čamarová. Tato se používala od roku 1893 až do roku 1919. Měla na levém rameni našitou čamaru co určije hodnost.

 

č 3.

č 4.

5.

Pracovní uniforma používaná v letech 1893 -1919, hodnostní označení na levém rameni modrou čamarou. Uniformu doplňuje také pracovní čepice, kterou ne každý sbor používal, a proto jsou poměrně vzácné.

Č 4.       Č 4.

               

č 4.

č 5.

6.

Kompletní Pracovní uniforma – čamarová ,používaná v letech 1893-1919, Uniforma režné barvy, na levém rameni čamarová hodnost četaře. Uniforma je doplněna přilbou s odznakem DS (dobrovolný sbor), trubkou a opaskem.

č 5.   č.5   č 5.   č 5.   

č 5.

České uniformy od r.1922

1922 Č 1.

1.

Čamarová vycházková uniforma, která se používala v letech 1928 až do začátku roku 1937. Na ramenou se nacházejí čamarové distinkce, vycházkový opasek červený, zlatě protkávaný s přezkou se znakem vzor 22. Límcové výložky červené, neolemované s odznakem (přilbička se zkříženými sekyrkami). Čepice odznak vzor 22, tato konkrétní čepice má olemování třemi červenými proužky. Hodnost starosta, nebo zástupce starosty.

1922 Č 1.       1922 Č 1.

                

1922 Č 1.

1922 Č 2.

2.

Kompletní čamarová pracovní uniforma, která se používala koncem roku 1927 až do roku 1937. Čamarové distinkce na obou ramenech, límcové výložky červené, neolemované s odznakem, pracovní opasek. Přilba hodnosti hasič, již s odznakem  ČZHJ – česká zemská hasičská jednota, který se začal používat ve 30. letech.

1922 Č 2.1922 Č 2.

1922 Č 2.

1922 Č 3.

3.

Režná pracovní uniforma, která již nemá čamary a má překryté knoflíky. Límcové výložky červené, neolemované s odznakem. Tato uniforma se začala používat ve 30. letech. Přilba vzor 29.

 

1922 Č 3.

České uniformy od r.1937

V roce 1937 vyšel nový stejnokrojový předpis. Vycházkový stejnokroj se skládal z čepice, blůzy, kalhot, opasku a pláště. Vycházková čepice byla takzvaná Brigadýrka, byla z tmavomodrého sukna, nebo česané příze. Mezi horním a spodním dílem byla šarlatově červená lemovka široká 3mm. Ve předu byl odznak a ozdobný podbradník na konci uchycený knoflíky. Všeobecně stříbrné knoflíky na uniformě, stříbrný odznak na čepici, stříbrně protkávaný podbradník a opasek modrý červeně protkávaný mělo mužstvo. A zlatě měli hodnostáři. Byli také dovoleny nosit z tmavomodrého sukna, nebo česané příze lodičky. Blůza byla z tmavomodrého sukna, nebo česané příze. Límec je pololežatý, přeložený a ve předu jsou na něm výložky. Výložky jsou ze šarlatově červeného sukna. Na ramenou se nosili ramenní odznaky. Byly raženy z tombakového a pozlaceného plechu, nebo alpakového postříbřeného plechu. Ve znaku ražen příslušný zemský znak a na stuze je číslo příslušné župy. Znaky byli: Český, Moravský, Slezský, Slovenský a Podkarpadská Rus.  Kalhoty byly černého sukna, nebo česané příze. V postranním švu je červeně šarlatová Lemovka.

 

 

U1937         U1937

                    

V roce 1939 dne 7.září byl pod číslem jednacím 12.076 vydán zákaz nošení odznaku bývalé Československé republiky. Takže se přestali nosit ramenní odznaky a odznaky na čepici byli nahrazeny jinými. Také museli být nahrazeny opaskové spony kdy byl taktéž znak ČSR. Dále byli zakázány nosit brigadýrky a mohli se nosit pouze lodičky.

Pracovní uniformy byli stejného střihu jako pracovní. Používali s v barvě bílé a khaki. Nutno dodat, že jich mám ve sbírce několik. A téměř žádné se neshodují barevně. Některé jsou Hodně zelené, jiné pískové a dokonce i hnědé pracovní uniformy. Používalo se holt co bylo v těch časech dostupné.

Všechny tyto uniformy se používali i chvíli po válce cca do začátku padesátých let.

1.

Vycházkové sako vz.37., používalo se 1937-1939. Na ramenou má ramenní odznaky s příslušností k (České, Slovenské, Moravské, nebo Slezské) Hasičské jednotě s číslem župy. Hodnost (hořící granát se sutaškou) v Čechách a ve Slezsku okrskový velitel, okrskový vzdělávatel, vedoucí dorostu a žactva, vedoucí žen a samaritánský dozorce.

 

 

2.

Vycházková uniforma vz.37. Kompletní uniforma hodnostáře. Hodnost starosta a velitel sboru. Všechny knoflíky zlaté. Opasek modrý, zlatě protkávaný se zlatou sponou.

3.

Vycházková uniforma vz.37. pro mužstvo s lodičkou.

4.

Vycházková uniforma vz.37. Hodnost četař, četař samaritán. Detail opasku – modrý, červeně prošívaný. Tato spona se nosila do roku 1939, poté byla zakázána.


5.

Vycházková uniforma vz.37. Hodnost hasič po zkušební době, opasek má odstraněný znak ČSR. Takto se to nosilo za protektorátu.

6.

Vycházková uniforma vz.37. Hodnost náměstek starosty sboru, náměstek velitele sboru, sborový lékař.

7.

Vycházková uniforma vz.37. Hodnost jednatel, pokladník, vzdělavatel. A čepice k vycházkové uniformě vzor 37, červený podbradník znamená hasič ve zkušební době – začátečník.

        


8.

Pracovní uniforma khaki.

9.

Pracovní uniforma khaki – více do pískova.

10.

Pracovní uniforma vz.37. Původně zřejmě bílá ale přebarvena na khaki.

11.

Pracovní uniforma vz.37. khaki – další barevná variace. Zajímavostí na ní je, že má skryté zapínání narozdíl od jiných.

12.

Pracovní uniforma vz.37. khaki – více do zelena.

 

13.

Pracovní uniforma vz.37. Tato uniforma je hnědá. Je vidět že se opravdu používalo co bylo po ruce.

14.

Pracovní uniforma vz.37. Opět další hnědá uniforma. Tato uniforma má narozdíl od předchozí hnědé uniformy ve švech na kalhotách červený proužek.

15.

Dámská uniforma.

 

16.

Vycházková uniforma vz.37. vysokého hodnostáře. Třetí nejvyšší hodnost. Výložky jsou červeně lemované 2mm úzkou zlatou šňůrkou, přišitou na vnější straně výložek. Hodnost svazoví činovníci: jednatel, pokladník, náměstkové obou náčelníků, předsedové komisí.

17.

Vycházkové sako vzor 37, hodnost starosta sboru. Zajímavostí je, že má oproti předchozím sakům černý límec a nárameníky.

 

18.

Vycházkový kabát vzor 37, těchto kabátů se moc nedochovalo. A čepice k vycházkové uniformě vzor 37, červený podbradník znamená hasič ve zkušební době – začátečník.

 č 2.

         


19.

Pracovní sako, původně bylo čamarové (jsou vidět odpárané čamary) přešité na knoflíky a límcové ošití vzor 37. Čamary byli u zásahu nepraktické a mohli se někde zachytit.