Přilby
Přilby a přilbice se téměř nedají identifikovat z jaké doby pocházejí. Přilby se s malými změnami používaly od Rakouska-Uherska až do cca 2. světové války. Přilby se na počátcích hasičských sborů nosily stejné (tzv. Pickelhaube) jako používalo vojsko. Až teprve později byly zavedeny hasičské přilby. Byly z černě lakované jádrové kůže pro mužstvo a pro velitele kovové. Měly různé hřebeny a podložky, které se rozlišovaly podle hodnosti hasiče. Z pozorování u mých přileb jsem zjistil, že některé přilby mají kožené kšilty. Jiné již plechové. Usuzuji že s koženými kšilty jsou staršího data ještě z dob RU.
Přikládám pár dobových prospektů přileb i s rozlišením podle hodností.
1.
Přilba z jádrové kůže v hodnosti hasič s odznakem ČZHJ – Česká zemská hasičská jednota.
2.
Přilba z jádrové kůže v hodnosti hasič s odznakem z dob Rakousko-Uherska. Na odznaku je FF = Freiwillige Feuerwehr (Dobrovolní hasiči) / údajně na Slovensku měli černý kohout hornisté ( trubači)
3.
Přilba z jádrové kůže – zvláštností této přilby je, že i ochranný kšilt je také z kůže a ne z kovu. Přilba má hřeben s podložkou, tedy hodnost četař a odznak MZHJ – Moravská zemská hasičská jednota.
4.
Kovová přilba slavnostní, v hodnosti zástupce velitele. Hřeben jednoduchý bez podložky, ozdobný podbradník, odznak vzor 1922.
5.
Kovová přilba velitelská, hřeben s podložkou, ozdobný podbradník. Zvláštností této přilby je, že nemá díry na odznak (nikdy na ní nebyl). Tato přilba pochází ze starého Podolí, které je již zatopené přehradou Orlík.
6.
Celomosazná přilba používaná v dobách Rakousko-Uherska.
7.
Přilba z jádrové kůže, zvláštností této přilby je ochranný kšilt z alpaky. Normálně byly natřené černou barvou. Odznak vzor 1922, hřeben s podložkou, hodnost četař.
8.
Přilba a kšilt z jádrové kůže, hřeben s podložkou, hodnost četař. Podbradník uchycen ozdobnými lvíčky, odznak z dob Rakousko-Uherska, království České.
9.
Přilba z jádrové kůže, hřeben bez podložky, hodnost hasič. Slovenský odznak z dob první republiky cca po roce 1922
10.
Přilba z jádrové kůže, hřeben s podložkou. Hodnost náčelník oddělení, chybí ozdobný podbradník a na bocích ozdobní lvi. Odznak z dob Rakousko-Uherska. DS – dobrovolný sbor.
11.
Přilba mosazná – přetřená na černou barvu. Mosazné nosili cizojazyčné sbory.
12.
Celokovová přilba vzor 29.
13.
Přilba z jádrové kůže, červený kohout – Hornista ( Trubač)
14.
Přilba vzor 29.
15.
Přilba Feuerschutpolizei s pozůstatky originálních dekálů.